.
Pedodent Klinik Tunalı Hilmi Cad. 105/4 Kavaklıdere Çankaya- Ankara 0.312.418 6617pedodentt@gmail.com

Çocuklarda Ağız Bakımı

Ana Sayfa > Pedodonti > Çocuklarda Ağız Bakımı

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

Pedodontist Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dr.Dt. Altan Güngör

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

Bebeğin ilk dişleri ağızda göründüğünde temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2 yaşında) başlanması uygundur.

Bebeklerin tükürme yetenekleri sınırlıdır.  Bu nedenle florürlü diş macunları 2 yaşından önce kısıtlı kullanılmalıdır. Eğer flörürlü bir diş macunu kullanılıyorsa, diş fırçasına çok küçük bir miktar yerleştirilmeli ve fırçalama ebeveyn tarafından kontrol edilmelidir. Süt dişleri arasında çoğunlukla aralıklar bulunduğu için, ara yüz kontakları oluşana kadar diş ipi gerekli değildir. 

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-babanın kontrolü iyi olur. 


Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Fırça kılları aşınır aşınmaz  mutlaka değiştirilmelidir.

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. 3 yaşından sonra mercimek tanesi kadar macun, fırçalama için yeterli olacaktır. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen macunun tadını sevip, istek duymasıdır.

Fırçalama işleminde macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir. 

Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir.  Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır.